5 Ağustos 2014 Salı

Su, Su, Su...‏ (D. Ali ERCAN Prof. Dr…) Kocaeli ve Sakarya'yı besleyen Göl kuruyor!

Su, Su, Su...‏  
Kocaeli ve Sakarya'yı besleyen Göl kuruyor! 
(D. Ali ERCAN Prof. Dr…)
Bu fotoğrafta Göl sularının 200-300 metre içeriye çekildiği açıkça belli oluyor. Toplam alanı ~40 km2 ve ortalama derinliği 20 metre olan Gölün 2,5 metre seviye kaybetmesi, (~100 milyon m3 su)  Gölün yaklaşık %15 su kaybı demektir. Æ

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Son iki yılda kuraklığın etkisiyle gölü besleyen kaynakların önemli bölümünün kuruması sonucu su düzeyi giderek düşen Sapanca Gölü'nde tehlike her gün biraz daha büyüyor...Su düzeyi normalden 2,5 metre aşağı düşen gölün bazı noktalarında ötrifikasyon* belirtileri (Göl suyunu azot ve fosfor gibi elementlerle zenginleşerek kalitesinin içim bozulması) görülmeye başlandı.
Marmara Bölgesi'ne, 2012-13 yılı dahil yeterli miktarda kar ve yağmur düşmemesi sonucu, Kocaeli ve Sakarya'nın içme suyu havzası olan, ayrıca Dünyanın suyu içilebilir ender göllerinden biri olarak bilinen Sapanca Gölü su düzeyinin giderek düşmesine neden oldu. Daha önce sadece Sakarya Büyük şehir Belediyesi'nin şehir içme suyu şebekesi için su aldığı, bazı sanayi kuruluşlarının da su çektiği gölden, geçen yıldan itibarenKocaeli Büyük şehir Belediyesi de su almaya başladı.
Daha çok Kartepe'den gelen 14 derenin suyuyla beslenmesine rağmen Sapanca Gölü, iki belediyenin her gün daha da artan su ihtiyacını karşılamak için su çekmesi,  ayrıca gölü besleyen derelerin kuruması, diğer kaynaklar üzerinde de sayıları 30'u bulan su şirketlerinin (!) tesis kurması  nedeniyle beslenemez hale geldi. Bu yaz başından itibaren desu seviyesinde önlenemeyen bir düşüş görülmeye başladı.
Sakarya su kanalizasyon İdaresi'nin bugün yaptırdığı ölçümlere göre, normalde 32,2 olması gereken göldeki su işletme kodu, 29,6 ya kadar düştü. Gölden su çekmek için, yani işletme kodunun 32,2-29,9 arasında olması gerekirken, Belediyeler ve Sanayi kuruluşları başka kaynak olmadığından işletme kodu 29,6 ya düşmesine rağmen Gölden su çekmeye devam ediyorlar!
Kartepe sınırları içinde kalan bölgelerden su çekilmesi nedeniyle geniş bataklıklar oluştu. Göl suyunun üzerinin yeşillendiği, göl çevresindeki çekilmenin 100 metreyi aşmaya başladığı görüldü. Bu bölgelerde de daha önce suyla kaplı olan bölgedeki iskeleler, su kayağı tesisleri su mesafesinin 100 metre gerisinde kaldı. Bu arada aynı bölgede 200 metre kadar açıkta da, su seviyesi doğrudan 2,5 metre aşağı düştüğünden tarihi eser olduğu ileri sürülen yazı yapı taşları ve adacıklar da ortaya çıktı.
Adının yazılmasını istemeyen bir yetkili, "Maalesef gölde durum hiç iç açıcı değil. Şu anda ötrifikasyon yok; ama bu kış mevsiminde yeterli yağış olmaz ve göle yeterli su girişi sağlanmazsa o zaman ötrifikasyon görülür. 1-2 yıl içinde de Sapanca Gölü'nün suyu içilebilir özelliğini kaybeder" dedi.
* Eutrofication: Suyun içilebilirlik özelliğinin kaybı. ötrofikasyon yüzlerce hatta binlerce yıl alan bir yenilenme süreci gerektirir. Bu şekilde sağlıklı kullanım özelliğini kaybeden su ve toprak gibi yaşam kaynaklarının geri kazanımının bedeli çok ağırdır. æ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder